Sıkça Sorulan Sorular

sikayetver.com nedir?

Şikayet Ver, tüketicilerle firmaları bir araya getirerek müşteri memnuniyeti anlayışının gelişmesine katkıda bulunan bir çözüm platformudur.

"Her şikâyet bir armağandır" anlayışının günümüz şirket ve kurumlarında bir değer olarak kurumsallaşmasına hizmet etmektedir.

Şikayet Ver’da sadece alınmış mal ve hizmetlere yönelik problemlere çözümler bulunabilmektedir. Sitemiz kullanıcılarına şikayetlere yorum yazma ve çözüm platformuna aktif olarak katkıda bulunma şansı tanır.

Nasıl şikayet göndereceğim?

Şikayet göndermek için öncelikle sitemize üye olmanız gerekmektedir. Eğer üyeyseniz, siteye kullanıcı adınızla giriş yaptıktan sonra site menüsünde bulunan “Şikayet Yaz” düğmesine basınız.

"Şikayet Yaz" sayfasında, şikayetinizin kategorisini, başlığını, açıklamasını ve konusunu giriniz. Gönderdiğiniz şikayet, onaylandıktan sonra yayına alınacaktır. Onaylanan şikayetler üye sayfanızda yer alan "Şikayetler" sekmesinde gözükmektedir.

Gönderilen şikayetler için herhangi bir karakter sınırlaması var mı?

Gönderdiğiniz şikayetlerin okunabilirliğini kolaylaştırmak ve sikayetver.com’da hızlı bir şekilde yayınlanabilmesini sağlamak için şikayetlerinizde 900 karakter sınırını geçmemeniz gerekmektedir.

Kaç tane şikayet gönderme hakkım var?

Sitemize istediğiniz kadar şikayet gönderebilirsiniz. Ancak daha önce yayınlanmış şikayetlerinize sistemimizde tekrar yer veremediğimiz için bu kuralı göz önünde bulundurmanızı rica ederiz.

Daha önce yayınlanıp çözülmediğini düşündüğünüz şikayetlerle ilgili gelişmeleri, ilgili şikayetin altında yer alan “Firmaya Mesaj” kısmından bildirebilirsiniz.

Yazdığım şikayetler kontrolden geçiyor mu?

Şikayetleriniz öncelikli olarak moderatörlerin kontrolüne sunulmaktadır. Bu kontrolün ardından redaktörlerimizin düzenlemesinden geçen şikayetleriniz yayına alınmaktadır.

Hakaret, küfür, tehdit, taciz, aşağılama gibi rencide edici içerik barındıran; diğer kullanıcıların kişisel bilgilerinin ifşası, telefon numarası, e-mail adresi ve kurum ismi içeren; ayrıca, kişi veya grupların dinini, dilini, cinsiyetini, ırkını, etnik grubunu, milliyetini küçük düşüren şikayetlerin moderatör onayından geçmeyeceğini lütfen unutmayın.

Şikayetlerimi yazarken nelere dikkat etmeliyim?

Herhangi bir ürün veya hizmet hakkında şikayet yazarken aşağıdaki konuları göz önünde bulundurmanızı rica ediyoruz:

 • - Lütfen şikayetlerinizi kısa ve öz olarak anlatın, yapıcı ve objektif olun.
 • - Hakaret içeren ve hoş olmayan kelimeler kullanmayın.
 • - Şikayet yazarken başka kullanıcıların e-posta veya kullanıcı adlarını kullanmayın.
 • - İlettiğiniz şikayetin sadece “tek ilgili” olan firmaya yönlendirilebileceğini unutmayın.
 • - Lütfen şikayetlerinizin içerisine reklam linkleri koymayın.
 • - Yazdığınız şikayetler sadece satın alınmış ürün veya hizmetler hakkında olabilir.

Şikayet gönderdim, ne zaman yayınlanır?

Şikayetiniz gerekli kontrol aşamaları tamamlandıktan sonra en geç 24 saat içinde yayınlanacaktır.

Gönderdiğim şikayetleri nerede görebilirim?

Gönderdiğiniz şikayetlere, üye sayfanızda bulunan “Şikayetler” başlığından ulaşabilirsiniz.

Şikayetimi nasıl silebilirim?

Silmek istediğiniz şikayetlerinizin numarasını “Destek Hattı” üzerinden tarafımıza ilettiğiniz takdirde gerekli düzenleme en kısa sürede yapılacaktır.

sikayetver.com’u kullanmak için üye olmam gerekiyor mu? Üyelik ücretli mi?

Sitemizde şikayet yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir. sikayetver.com’da tüm bireysel üyelik tipleri ücretsizdir.

Üyelik esnasında vereceğiniz iletişim bilgilerinin doğruluğunun şikayetlerinizin çözülmesi aşamasında çok önemli olduğunu lütfen unutmayınız!

Nasıl Üye olurum?

Ana sayfamızda yer alan “Üye Ol” sekmesine tıklayınız. Açılan üyelik formunu eksiksiz olarak doldurunuz ve formun altında bulunan “Gönder” düğmesine basınız.

Bu işlemden sonra üye olurken kullandığınız elektronik posta adresine bir aktivasyon kodu gönderilecektir. Bu kodun üzerine tıklayarak üyeliğinizi aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Aktivasyon kodu nedir?

Üye olurken kullandığınız elektronik posta adresinin geçerli bir adres olup olmadığını kontrol etmek için size gönderilen bir onay bağlantısıdır.

Aktivasyon kodu gelmedi, ne yapmalıyım?

Gönderilen aktivasyon kodu, elektronik posta adresinizin "Önemsiz / Spam" klasörüne gidebilir. Aktivasyon kodunu tıklayabilmeniz için bu elektronik postanın gelen kutusuna taşınması gerekmektedir.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Şifrenizi unuttuğunuz takdirde, üye girişi bölümünde yer alan “şifremi unuttum”a tıklayıp, üyelik tipinize göre seçiminizi yapın. Daha sonra açılan ekranda, istenen bilgileri doldurarak gönderin.

Sistemimiz tarafından elektronik posta adresinize gönderilecek mesaj içeriğindeki yönergeleri izleyerek işleminizi tamamlayın.

Not: Gönderilen hatırlatma postası, elektronik posta adresinizin "Önemsiz / Spam" klasörüne gidebilir.

Şikayetlerin reddedilme sebepleri nelerdir?

Yayınlanmaya uygun görülmeyen şikayetlerinizi “Reddedilen şikayetler” sekmesinden takip edebilir, reddedilme gerekçelerini öğrenebilirsiniz.

Reddetme gerekçeleri şunlardır:

 • - İmla hatası; Gönderdiğiniz şikayette fazla sayıda imla hatası olduğundan şikayetiniz onaylanmamıştır.
 • - Anlam Bozukluğu; Gönderdiğiniz şikayette anlam bozukluğu varsa, maksat anlaşılamıyorsa onaylanmamıştır.
 • - Kişisel Bilgiler; Üye olurken yazmış olduğunuz kişisel bilgileriniz eksik ya da yanlış olduğu için şikayetiniz onaylanmamıştır.
 • - Hukuka Aykırılık; Gönderdiğiniz şikayet Ticaret ve Rekabet Hukuku yasaları ile örtüşmüyorsa, onaylanmamıştır.
 • - Reklam; Gönderdiğiniz şikayet, doğrudan ya da dolaylı olarak bir ürünün ya da hizmetin reklamının yapılıyor olmasından dolayı onaylanmamıştır.
 • - Siyasi veya Dini İçerik; Gönderdiğiniz şikayet, içerdiği siyasi veya dini ifadelerden dolayı onaylanmamıştır.
 • - Tekrar Şikayet; Gönderdiğiniz şikayet sitemizde zaten bulunduğu için yayınlanmamıştır.
 • - İçerikteki uygunsuzluk; Gönderdiğiniz şikayet, doğrudan ya da dolaylı olarak kişi, kurum ya da grupları hedef almakta veya hakaret içermektedir. Şikayette kullanılan sözcüklerin ahlaki açıdan uygunsuzluğu söz konusudur. Bu yüzden şikayet onaylanmamıştır.
 • - Diğer; Bu seçenek yukarıdaki kriterlerin dışında bir durum ile karşılaşıldığında kullanılır.

Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim?

Siteye kullanıcı adınızla giriş yaptıktan sonra üye sayfanızda bulunan “Hesap” seçeneğini tıklayınız. Bu bölümde “Üyelik silme” seçeneğini kullanarak, açılan sayfada forma şifrenizi ve ayrılma sebebinizi yazdıktan sonra “Kaydet” düğmesine basarak üyeliğiniz için iptal başvurusunda bulunabilirsiniz.